Ako vybrať dezodorant a antiperspirant?

Antiperspiranty a dezodoranty ľuďom často splývajú v jedno. Oba síce majú za úlohu zmierniť následky potenia, ale každý z nich to robí inak. Antiperspiranty znižujú tvorbu potu, ale nie sú vhodné na citlivú a podráždenú pokožku. Dezodoranty spomaľujú bakteriálny rozklad a tým aj zápach potu a prekrývajú ho ľahkou parfumáciou. Zoznámte sa s jednotlivými typmi a vyberte si možnosť, ktorá vašej pokožke sadne.

Antiperspiranty a dezodoranty ľuďom často splývajú v jedno. Oba síce majú za úlohu zmierniť následky potenia, ale každý z nich to robí inak. Antiperspiranty znižujú tvorbu potu, ale nie sú vhodné na citlivú a podráždenú pokožku. Dezodoranty spomaľujú bakteriálny rozklad a tým aj zápach potu a prekrývajú ho ľahkou parfumáciou. Zoznámte sa s jednotlivými typmi a vyberte si možnosť, ktorá vašej pokožke sadne.

Doba čítania 6 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať dezodorant vs. antiperspirant

Základný rozdiel je v spôsobe boja s potom a nepríjemným zápachom.

Dezodoranty obsahujú parfumáciu a antibakteriálne látky, ktoré zmierňujú reakciu potu s baktériami spôsobujúcimi zápach, ale vznik potu nijako neregulujú.

Antiperspiranty sú v boji s potom efektívnejšie, pretože za pomoci obsahu alumíniových solí zablokujú potné žľazy a tým následne obmedzujú tvorbu potu. Robia to pomocou alumíniových alebo hliníkových zlúčenín, jedná sa konkrétne o zlúčeniny hliníka rozpustných vo vode, ako sú napríklad chlórhydrát hliníka (ACH) alebo aluminium zirconium. Tieto antiperspiranty nie sú príliš obľúbené, pretože niektoré sporné zahraničné štúdie preukazujú súvislosť ACH a zvýšeného výskytu nádorového ochorenia prsníkov. Navyše odborníci upozorňujú aj na fakt, že uzatvárajú potné kanáliky, a tak bránia odplavovaniu telu nebezpečných toxínov.

Vyberať môžete aj medzi antiperspirantmi bez hliníka a dezodorantmi bez hliníka.

Typy dezodorantov a antiperspirantov

Tuhý

Tuhý dezodorant kúpite väčšinou v plastovom obale, odkiaľ sa vysúvajú otočným kolieskom. Ďalším variantom tuhých dezodorantov sú kryštály čiže kamence, ktoré sa skladajú z minerálnych solí. Minerálny dezodorant je prírodným variantom bez parfumácie, kde na nanášanie je potrebná voda, ktorou navlhčíte pokožku pred použitím. Kamenec nie je parfumovaný, ľahko sťahuje potné žľazy, dezinfikuje a obmedzuje vznik zápachu. Je dobre znášaný aj veľmi citlivou pokožkou.

Tuhý antiperspirant Dezodorant bez parfumácie Neparfumovaný antiperspirant

Krém

Krémový dezodorant sa predáva v uzatvárateľnej krabičke či v tube, podobne ako napríklad krémy na ruky - ústie je však vybavené zaobleným aplikátorom, ktorý pomáha s rozotretím krému v podpazuší.

Krémový antiperspirant

Roll-on

Roll-on dezodoranty a antiperspiranty alebo guľôčkové dezodoranty, majú ľahkú krémovú konzistenciu, nanášajú sa na suchú pokožku a po aplikácii chvíľu trvá, kým zaschnú.

Sprej

Dezodoranty v spreji môžu byť tak v natlakovaných plechových fľašiach, ako aj v sklenených fľaštičkách s pumpičkou a rozprašovačom. Po nanesení je potrebné chvíľu počkať, než zaschnú.

Podľa čoho vyberať

Účel

Pri výbere prípravku proti poteniu zvážte, ako veľmi sa potíte, v akých situáciách ho budete používať a tiež aký typ pokožky máte. Ak sa veľmi potíte, je lepšou voľbou antiperspirant, ktorý obmedzuje tvorbu potu a tým aj viditeľné škvrny v podpazuší a zároveň tlmí zápach. Dezodorant je vhodnou voľbou v prípade, že sa potíte menej a potrebujete len zamedziť zápachu. Aby ste sa cítili sviežo od hlavy až po päty, nezabudnite na dezodorant na intímne partie.

Dámsky

Dámske dezodoranty mávajú svieže ľahké vône so sladkým alebo ovocným základom. Niektoré zabraňujú tvorbe škvŕn na oblečení.

Antiperspirant pre ženy

Pánsky

Pánsky dezodorant sa väčšinou vyznačuje korenenou vôňou výraznejšou oproti tým dámskym. Vyberať môžete aj medzi unisex dezodorantmi, ktoré ponúkajú neutrálne vône.

Pánsky antiperspirant Pánsky dezodorant bez hliníka Pánsky tuhý dezodorant

Cestovné balenie

Pokiaľ potrebujete mať antiperspirant či dezodorant pri sebe v taške, aby ste ochranu proti potu mohli obnoviť aj počas dňa, zvoľte malé balenie - mini dezodoranty s obsahom do 50 ml.

Dezodoranty do lietadla

Výrobcovia na prípravkoch často uvádzajú dobu, počas ktorej by mali pôsobiť. Najčastejšie sa stretnete s 24 a 48 hodinovou ochranou, ale existujú aj silnejšie prípravky, ktoré obmedzujú nadmerné potenie dlhodobo. Stačí ich aplikovať raz za 7 až 10 dní, a to nielen na podpazušie, ale aj na ruky, chrbát, chodidlá alebo čelo. Pred použitím si vždy prečítajte návod na použitie a riaďte sa ním.

Prírodné a BIO

Ak máte citlivú alebo precitlivenú pleť, zvoľte prípravok, ktorý neobsahuje alkohol, parfumáciu a iné dráždivé zložky. Prírodné prípravky sú vhodné aj pre deti.

Prírodný dezodorant Prírodný antiperspirant BIO dezodorant BIO antiperspirant

Bezpečné použitie

Pred použitím si vždy prečítajte odporúčania výrobcu a riaďte sa nimi. Pokiaľ skúšate nový antiperspirant či dezodorant, skúste sa ním najskôr potrieť na predlaktí. Keď sa do 24 hodín neobjaví začervenanie ani iné nežiaduce reakcie, môžete prípravok bez obáv používať. V prípade reakcie prípravok nepoužívajte. Zaobstarajte si iný, ktorý je ideálne určený na citlivú či precitlivenú pokožku.

Antiperspiranty nepoužívajte na podráždenú či čerstvo oholenú pokožku. Na tento účel sa hodí skôr deo kryštál (kamenec) alebo jemný dezodorant.

Najčastejšie otázky